راهکار محققان برای بازگرداندن بازار جهانی از دست رفته دیگ‌های بخار ایرانی

۱۸ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۲۲:۲۶ ق.ظ

راهکار محققان برای بازگرداندن بازار جهانی از دست رفته دیگ‌های بخار ایرانی

با توجه به خارج شدن بازارهای جهانی دیگ‌های بخار از دست تولیدکنندگان داخلی به دلیل ایمن نبودن آنها، محققان مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین راهکاری برای ارتقای کیفیت و امنیت آن ارائه دادند و امیدوارند این روش بتواند بازار از دست رفته را به ایران بازگرداند.

 

محمدرضا مهران‌پور، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به اهمیت این طرح تحقیقاتی گفت: در حال حاضر ایران دارای 180 شرکت سازنده دیگ بخار است که دارای قابلیت‌های صادراتی دارند.

 

وی با ابراز تاسف از پیشی گرفتن محصولات سایر کشورها در بازارهای دنیا خاطرنشان کرد: متاسفانه محصولات تولید شده از سوی کشورهای رقیب چون ترکیه از ایران پیشی گرفته که این امر به دلیل کیفیت بالای دیگ‌های بخار تولیدی آنها است.

 

مهران پور با اشاره به وضعیت دیگ‌های بخار تولید شده در کشور، خاطرنشان کرد: دیگ‌های بخار تولید شده در کشور فاقد شناسنامه فنی هستند؛ ضمن آنکه کار با آن ها آسان نیست. این در حالی است که نمونه‌های خارجی دارای سیستم الکترونیکی هستند و از این رو از امنیت بالایی برخوردار دارند. این امر موجب شده تا محصولات خارجی از نمونه‌های ایرانی پیشی بگیرند. در این راستا اقدام به طراحی و عرضه سیستم کنترلی کردیم که موجب افزایش کیفیت دیگ‌های بخار خواهد شد.

 

وی با بیان جزئیات این سیستم خاطرنشان کرد: این سیستم الکترونیکی بر روی دیگ‌های بخار نصب می‌شود و کاربر با چند دکمه، دیگ را کنترل می‌کند.

 

مهران‌پور نوع شعله، نوع سوخت مصرفی در دیگ بخار، میزان باز شدن دریچه سوخت و میزان شدت خروج سوخت و تعیین زمان باز و بسته شدن پمپ آب را از جمله مواردی دانست که توسط سیستم الکترونیکی دیگ بخار کنترل می‌شود.

 

مجری طرح به مزایای این باکس کنترلی اشاره کرد و گفت: این سیستم کنترلی، خطراتی که ممکن است برای کاربر در حین استفاده از دیگ بخار ایجاد شود را از طریق پیامک و یا اینترنت هشدار می‌دهد.

 

به گفته این محقق باکس کنترلی تولید شده موجب افرایش کیفیت دیگ‌های بخار و کسب بازارهای جهانی خواهد شد.

لینک خبر